11.02.19

Toimetaja: KATRIN SARAPUU

Starditoetuse muudatused 2019

Avaldame Majandus- ja Kommunikatsioonimisteeriumi poolt 19.03.2019 välja saadetud pressiteate.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist allkirjastas starditoetuse määruse, mille muudatused võimaldavad alustada ettevõtlusega varasemast paindlikumatel tingimustel.

„Ettevõtlusega alustamist edendav starditoetus aitab laiendada piirkondlikku ettevõtlust ja lükata käima arengupotentsiaaliga ettevõtlusideid. Senine praktika toetuse andmisel on toonud välja mitu olulist muutmist vajavat aspekti, mis alates kevadest lahenduse saavad. Nii EAS kui Riigi Tugiteenuste Keskus on toetuse taotlejate ja saajatega pidevas koostöös ning nende tagasiside põhjal teinud mitmeid ettepanekuid tingimuste muutmiseks, et toetusest ettevõtjatele rohkem abi oleks," märkis ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist.

Näiteks saavad alates aprillist starditoetust taotleda isikud, kes on varasemalt edukalt ellu viinud Töötukassa ettevõtlusega alustamise toetuse projekti. Samuti on muudetud nõudeid töötajate palkamisele. Kui varem tuli ettevõttel palgata korraga kaks töötajat esimesel aastal pärast projekti lõppu, siis edaspidi võib palgata ühe töötaja projekti lõppedes ja teise töötaja aasta hiljem, makstes neile vähemalt 50% Eesti keskmisest brutokuupalgast.

Oluliseks muudatuseks on ka ettevõtte kasvu hindamine müügitulu eesmärgi 80 000 euro saavutamise alusel, sõltumata kasvu tempost. Varasemalt Tartu linna ja Tallinna linnapiirkonna taotlejatele kehtinud ekspordinõue jääb edaspidi kehtima ainult Tallinna linnas tegutsevatele ettevõtetele.

„Seni on starditoetusest saanud tuge hulk alustavaid ettevõtteid. Näiteks Eesti oma vinüülplaaditehas Vinyl Plant OÜ ja  Purtse Pruulikoda OÜ on paari aastaga starditoetuse abil edukalt kasvanud ja oma nimele laiemat tuntust kogunud. Ootame, et paindlikumad tingimused toovad kaasa veelgi suurema huvi starditoetuse vastu ning et selle toel saavad paljud väärt projektid jätkusuutlikult tuule tiibadesse või teha järgmise arenguhüppe," lisas ettevõtlusminister Tammist.

Meetme planeeritud kogueelarve aastatel 2014–2020 on 7 081 747 miljonit eurot, millele lisandub omafinantseering 1 770 436 eurot. Toetuse maksimaalne summa on 15 000 €. Toetuse osakaal projekti maksumusest on maksimaalselt 80%.

Starditoetuse määruse muudatused jõustuvad 1. aprillil. Samal ajal muutub ka toetust vahendav rakendusüksus. Aprillist alates rakendab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) asemel starditoetust Riigi Tugiteenuste Keskus. Täpsem info toetuse taotlemise kohta on kättesaadav RTK koduleheküljel www.rtk.ee.

Uudis on avaldatud täiesmahus Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi pressiteate põhjal.